Trądzik różowaty to przewlekłe schorzenie zapalne, które charakteryzuje się zaczerwienieniem, teleangiektazją twarzy, rumieniem, grudkami, krostami, a w niektórych przypadkach ciężkim zapaleniem błony śluzowej nosa. Rozpoznanie opiera się na charakterystycznym wyglądzie i anamnezie. Leczenie zależy od ciężkości pudełka i obejmuje miejscowe stosowanie metronidazolu, antybiotyki doustne i miejscowe, iwermektynę miejscowo, rzadko izotretynoinę oraz ciężkie zabiegi chirurgiczne związane z nosa nosa.

Trądzik różowaty dotyka prawie zawsze ludzi w wieku od 30 do 50 lat, z jasną karnacją, jest bardziej widoczny u potomków Irlandczyków i krajów północnej Europy, chociaż może dotyczyć, bez rozpoznania, osobników o ciemnej skórze. Etiologia trądziku różowatego jest nieznana, ale niektóre proponowane skojarzenia obejmują

  • Nieprawidłowa kontrola naczynioruchowa
  • Niedrożność drenażu żylnego twarzy
  • Wzrost roztoczy pęcherzyka (Demodex folliculorum )
  • Wzrost angiogenezy, ekspresji ferrytyny i związków reagujących z tlenem
  • Dysfunkcja peptydów przeciwbakteryjnych ( np , katelicydyna )

Dieta nie ma jednego ważnego papieru, ale niektóre środki ( np . Amiodaron, kortykosteroidy miejscowe i donosowe, wysokie dawki B6 i B12) mogą pogorszyć trądzik różowaty.

Trądzik różowaty oznaki i objawy

Trądzik różowaty ogranicza się do twarzy i skóry głowy; Występuje w 4 fazach:

  •     Prerrosacea
  •     Naczyniowy
  •     Zapalny
  •     Późno

W fazie przed trądzikiem różowatym pacjenci opisują dokuczliwe zaczerwienienie i zaczerwienienie, któremu często towarzyszy nieprzyjemny świąd. Najczęstszymi wyzwalaczami wydaje się być ekspozycja na światło słoneczne, stres emocjonalny, gorąca lub zimna woda, alkohol, pikantne potrawy, ćwiczenia, wiatr, kosmetyki oraz gorące kąpiele lub napoje. Objawy te utrzymują się na wszystkich etapach procesu.

W fazie naczyniowej u pacjentów pojawia się rumień i obrzęk twarzy z mnogimi teleangiektazjami, tym razem w wyniku utrzymującej się niestabilności naczynioruchowej.

Naczyniowy trądzik różowaty

Na zdjęciu jeden rumień i teleangiektazja na policzkach pacjenta z trądzikiem różowatym naczyniowym. Często jeszcze jedna faza zapalna, w której grudki i krosty będą rozwijać się jałowo (co prowadzi do koncepcji trądziku różowatego jako „trądziku dorosłego”).

Zapalny trądzik różowaty

U niektórych pacjentów rozwija się późna faza trądziku różowatego, która charakteryzuje się grubym przerostem tkanek policzków i nosa (rhinophyma) spowodowanym zapaleniem tkanek, odkładaniem się kolagenu i przerostem gruczołów łojowych.

Rhinophyma Rosacea 

Charakteryzującą się pogrubioną skórą, guzkami i anatomicznym powiększeniem u pacjenta z trądzikiem różowatym. Fazy ​​trądziku różowatego są zwykle sekwencyjne. Niektórzy pacjenci przechodzą bezpośrednio do stanu zapalnego bez wcześniejszego przechodzenia przez poprzednie etapy. Zabieg może sprawić, że pacjent cofnie się do wcześniejszego etapu. Późny postęp w kierunku stadionu nie jest nieunikniony.

Oko trądziku różowatego może poprzedzać lub towarzyszyć trądzikowi różowatemu twarzy i objawia się jako jedna kombinacja zapalenia powiek, tęczówki, zapalenia twardówki i zapalenia rogówki, powoduje swędzenie, uczucie dziwności ciała, rumień i obrzęk oka.

Trądzik różowaty oczny

Zdjęcie przedstawia obustronny rumień spojówek z zaczerwienieniem oczu oraz u pacjenta z trądzikiem różowatym ocznym.

Diagnoza – Ocena kliniczna  

Rozpoznanie trądziku różowatego opiera się na wyglądzie klinicznym; nie ma specjalnych testów diagnostycznych. Wiek pojawienia się i braku zaskórników pomaga w różnicowaniu trądziku różowatego.

Rozpoznanie różnicowe trądziku różowatego obejmuje trądzik pospolity, toczeń rumieniowaty układowy, sarkoidozę, fotodermit, wysypkę farmakologiczną (na wszystkich jodkach i bromkach), ziarniniaki skóry i zapalenie skóry wokół ust.

Leczenie

  •     Unikaj czynników wyzwalających
  •     Rozważ zastosowanie antybiotyków doustnie lub miejscowo, miejscowo kwaśnych azelainów lub iwermektyny
  •     W przypadku utrzymującego się zaczerwienienia lub rumienia należy rozważyć miejscowe zastosowanie brymonidyny lub oksymetazoliny
  •     W przypadkach opornych rozważ doustną izotretynoinę
  •    Rozważ dermabrazję i wycięcie tkanki w przypadku rinofimy
  •     W przypadku teleangiektazji rozważ leczenie laserem lub elektrokoagulacją

Leczenie początkowe trądziku różowatego polega na unikaniu czynników wyzwalających (I obejmuje stosowanie filtrów przeciwsłonecznych). W przypadku chorób zapalnych można stosować antybiotyki i / lub kwas azelainowy. Celem leczenia jest opanowanie objawów, a nie wyleczenie choroby. Zobacz kanadyjskie wytyczne praktyki klinicznej dotyczące trądziku różowatego.

Kremy z metronidazolem do (1%), balsamy (0,75%) lub żel (0,75%) i krem ​​z kwasem azelainowym do 20% stosowane 2 razy dziennie mają jedną skuteczność podobną; Można dodać nadtlenek benzoilu w stężeniu 2,5% w dowolnym z jego zastosowań ( np . żel, balsam, krem), nakładany raz lub dwa razy dziennie w celu wzmocnienia kontroli zmian. Niektóre mniej skuteczne alternatywy to lotion z sulfacetaminą sodową do 10% / siarkę do 5%; roztwór, żel lub balsam klindamycyny do 1% roztworu erytromycyny do 2%, wszystkie stosowane dwa razy dziennie.

Wielu pacjentów wymaga nieokreślonego leczenia w celu długotrwałej kontroli. Krem miejscowo zawierający iwermektynę do 1% jest również skuteczny w leczeniu zmian zapalnych trądziku różowatego. Antybiotyki doustne wskazane są u pacjentów z licznymi grudkami lub krostami oraz u osób z trądzikiem różowatym;

Dostępne opcje obejmują doksycyklinę w dawkach od 50 do 100 mg dwa razy dziennie, tetracyklinę od 250 do 500 mg dwa razy dziennie, minocyklinę od 50 do 100 mg dwa razy dziennie, erytromycynę 250 do 500 mg dwa razy dziennie i azytromycynę 250 mg 1 raz dziennie lub kilka schematów dawkowania co drugi dzień lub pulsacyjnie. Należy obniżyć dawkę do najniższej możliwej dawki, która pozwoli opanować objawy, a jednorazowo osiągnięto jedną odpowiedź adekwatną. Przy trądziku i trądziku różowatym skuteczne są dawki subantimikrobian doksycykliny (40 mg raz dziennie w jednym preparacie, który zawiera 30 mg natychmiastowego uwalniania i 10 mg doksycykliny o przedłużonym uwalnianiu).

Utrzymujący się rumień lub zaczerwienienie można leczyć agonistą, selektywnym brymonidyną alfa2-adrenoceptora do 0,33% miejscowo w żelu, nakładanym 1 raz dziennie i / lub agonistą alfa1A-adrenoceptora, chlorowodorkiem oksymetazoliny w kremie 1%, stosowanym raz do dnia 1) . Przypadki oporne mogą reagować na doustną izotretynoinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *